Istota Klotni

Istota kłótni

Kiedy jest jakiś problem do omówienia, kobieta wyraża pełnię emocji, a mężczyzna odbiera to jako niepotrzebne nerwy. On nakierowany jest na szybkie rozwiązanie, ona potrzebuje rozmowy, uzewnętrznienia swoich uczuć, myśli, by połączyć fakty i emocje. Dlatego on uważa, że partnerka reaguje zbyt emocjonalnie, nierozsądnie i za dużo od niego żąda, natomiast ona odbiera jego zachowanie jako oziębłość, brak uczuć.


Kłótnie pomiędzy kobietą i mężczyzną najczęściej dotyczą pieniędzy, złej komunikacji między partnerami, braku czasu, planów, obowiązków domowych, wychowywania dzieci i seksu. Po rozpoczęciu dyskusji, bardzo szybko tracimy główny wątek i jak się okazuje… spieramy się o to, jak się kłócimy. Zaczynamy krytykować sposób, w jaki rozmówca przekazuje nam swoje uwagi. Mężczyźni często uznają emocje kobiety za główny problem dyskusji – umniejszają wartość i znaczenie jej wypowiedzi. Ona odbiera to jako lekceważenie jej osoby i uczuć i zaczyna krytykować jego reakcje. Niemal natychmiast oboje zapominają o głównym temacie sporu i ruszają do walki.
Dlatego odnoś się z szacunkiem do wypowiedzi drugiej strony, weź pod uwagę jej obawy, reaguj spokojem (obniżysz „ciśnienie” dyskusji), parafrazuj (np.: „Wydaje mi się, że rozumiem”, „Innymi słowy, mówisz…”, „Czyli chcesz powiedzieć, że…”), nie przekonuj na siłę do swojego punktu widzenia, pokaż, że rozumiesz, o czym druga strona mówi. Dyskusja pomiędzy partnerami to nie debata, podczas której jedna strona musi udowodnić drugiej, że ma rację, a partner się myli. To nie zawody, gdzie jeden uczestnik musi pokonać drugiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *