Komunikacja a relacje

Jesteśmy zależni i uzależnieni od relacji. Tworzymy je zawsze i wszędzie, świadomie, bądź nieświadomie. Wykorzystujemy do tego śpiew, słowa, milczenie, krzyk, mimikę twarzy, mowę ciała, ale również nasze poczucie wartości i stany emocjonalne. Mamy relacje bliskie, powierzchowne, głębokie, bardzo znaczące dla naszego życia i te mniej wpływające na nasze postępowanie czy osobowość. Budujemy je z panią w sklepie, kolegą w pracy lub z bliskimi w domu. U podstaw dobrych i korzystnych relacji leży poszanowanie innych i autentyczne zainteresowanie drugą osobą, choć oczywiście pobudki mogą być różne. Jednak, co najważniejsze – ich elementem składowym jest komunikacja, sposób, w jaki przekazujemy swoje myśli i uczucia, jak nasze słowa czy też mowa ciała wpływają na rozmówcę. Ktoś może mieć je rozwinięte mniej lub bardziej, ale zawsze osiąga jakieś rezultaty. Jedna osoba jest otwarta i rozmowa z kimś obcym jest dla niej łatwa, ktoś inny niemal zawsze siedzi samotnie, bez znajomych wokół siebie. Jedno jest pewne – komunikacja jest wszechobecna, ponieważ komunikujemy się cały czas.

Od ciebie tylko zależy, jaki sposób komunikacji wybierzesz – otwarty poprzez rozmowę, czy też zamkniesz się w sobie i jedynie pytany będziesz odpowiadał. Skoro „skazani” jesteśmy na budowanie relacji zawsze i wszędzie, możemy podjąć decyzję, jak chcemy wykorzystać swój potencjał. Jak się okazuje, na jakość naszego przekazu w ok. 60% ma wpływ nasza mowa ciała, ok. 30% ton głosu, a jedynie ok. 10% sama treść. Ważne jest nie tylko to, co chcesz powiedzieć, ale również jak. Inaczej dobierzesz formę prezentacji przekazywanej treści do jednej osoby, inaczej do grupy, w inny sposób będziesz mówić do kobiety, w inny do mężczyzny, do znajomego, czy przyjaciela. Dobrze jest wiedzieć, jakie słowa i gesty dobierać w stosunku do naszego rozmówcy, na co najkorzystniej reaguje, o czym warto wspomnieć, a czego unikać. Sztuka komunikacji jest istotnym elementem naszego codziennego życia i warto poświęcić czas, by poszerzyć wiedzę na ten temat. Ona pozwala nam na budowanie relacji, które mogą nas wspierać i wpływać na nasze dobre samopoczucie, bądź przysparzać nam chwil rozgoryczenia i żalu.

Zapraszam do nauki wykorzystania wiedzy, którą możesz pozyskać, by ułatwić sobie codzienne kontakty z innymi ludźmi. Odkryjesz tajemnice korzystnych relacji i bardzo szybko uwierzysz w swoje możliwości, bo każdy ma zasoby i umiejętności, by wprowadzać zmiany w swoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *