569746

Metody NLP – skąd ta skuteczność (cz. 2)

Techniki NLP są skuteczne, bo szybko osiągasz pozytywne rezultaty po ich zastosowaniu. Podczas pracy nad sobą odpowiadasz na zadawane pytania, ale przede wszystkim przystępujesz do działania. Poznajesz teorię, która pozwala zrozumieć sens ćwiczeń i celu, który chcesz osiągnąć, następnie z pełnym zrozumieniem danej kwestii docierasz do sedna.
Jeśli poznasz swoje przekonania i wartości, w prawidłowy sposób ukształtujesz swoje nastawienie do świata, bo to one tworzą podstawy twojej tożsamości i osobowości. NLP pokazuje, jak bardzo mogą one być siłami wspierającymi wszelkie działania, ale też co powoduje, że je ograniczają i jak to zmienić w krótkim czasie. Ważną rzeczą jest fakt, że NLP skupia się na rezultatach, bo to one są siłą napędową zmiany. Podczas pracy z wykorzystaniem technik NLP, aby osiągnąć pożądany wynik, należy przestrzegać pewnych reguł – jak je poznasz, osiągnięcie celu jest proste. Jednak do tego potrzebny jest odpowiedni stan emocjonalny, który możesz przywołać w każdej sytuacji, z wykorzystaniem np. jednego narzędzia, jakim są kotwice. Zawsze, jeśli czujesz taką potrzebę, mogą być one celowo przywołane, a twoje emocje natychmiast się zmienią. Do tego potrzebne jest wcześniejsze poznanie pięciu zasad dobrego sformułowania kotwic. Dzięki temu możesz zmienić nie tylko stan emocjonalny w danej chwili, ale też swoje przykre doświadczenia z przeszłości (z wykorzystaniem np. techniki „Zmiana Historii Osobistej”) i sprawić, by ich oddziaływanie na ciebie było zdecydowanie słabsze niż dotychczas, by stało się wręcz obojętne. Każdemu z nas przydarzają się jakieś nieprzyjemne sytuacje, które mają wpływ na obecne i przyszłe życie. Nie można ich zmienić, ale można nadać im nowe znaczenie. Nasz umysł w określony sposób je zapisuje, koduje. Jeśli pojawi się bodziec, który przywoła przykre zdarzenie, nasz umysł natychmiast na to reaguje, a stan emocjonalny się pogarsza. Podczas pracy nad „Zmianą Historii Osobistej” zostają zgromadzone nowe zasoby, przeniesione do czasów, kiedy były potrzebne, po to, by odnaleźć odpowiedni punkt odniesienia, który ma wpływ na twoje obecne zachowania, reakcje i odczucia. Dzięki temu zostaje zmieniony sposób zapisu i zastąpiony nowym – inaczej ujmując, przekodowujemy poprzednie doświadczenie w taki sposób, by był dla ciebie korzystny.
Kolejnym obszarem, w którym NLP jest bardzo skuteczne, są relacje z innymi. NLP pozwala w bardzo łatwy sposób wpłynąć na ich jakość. Jedna ze wspaniałych technik, jaką są „Pozycje Percepcyjne”, daje ogromną wiedzę, by lepiej poznać siebie i pozyskać informacje przydatne w rozwiązywaniu problemów w kontaktach z osobami trzecimi. Ta technika w niesamowity sposób wpływa na pozytywną zmianę twojej komunikacji – lepiej zaczniesz postrzegać i rozumieć siebie i innych, a dzięki temu unikniesz stresu, strachu i bezpodstawnych obaw przed tym, jak oceniają cię inne osoby. Każdy, kto poznaje tę technikę, jest zaskoczony szybkim efektem, ponieważ odkrywa nowe podłoże wiedzy, która natychmiast daje odpowiedzi na trudne pytania zadawane wobec siebie i innych. Dzięki temu jest nam lżej – uwalniamy się od frustracji, niepotrzebnych nerwów, ale przede wszystkim wiemy, jak postępować w przyszłości.
NLP posiada wiele innych technik, które w krótkim czasie pozwalają ci na taką zmianę, by czerpać więcej radości z życia, doceniać siebie, wierzyć w swoje możliwości i osiągać zamierzone cele. Jedynym ograniczeniem może być twoja powściągliwość. Jaką decyzję podejmiesz, czy chcesz podjąć wysiłek i poznać skuteczne narzędzia, czy nadal będziesz działać jak dotychczas, oczekując nowych rezultatów…? Poświęć chwilę i pomyśl, czy chcesz osiągnąć coś nowego i czy wiesz, jak tego dokonać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *