Niska Samoocena A Przekonania Znajdź Równowagę

Niska samoocena a przekonania cz. 1

Każdy z nas ma jakieś przekonania o sobie i o świecie. Niska samoocena czy wysokie poczucie wartości odgrywa ważną w tym rolę. Jak już wcześniej pisałam przekonania są nam przekazywane i utrwalane w latach naszego dzieciństwa, ale również przez dalsze nasze życie.

Ogromne jednak znaczenie ma to, czego zostaliśmy nauczeni przez naszych rodziców czy opiekunów. Do siódmego roku życia utrwalają się i stanowią dla nas bazę na postrzeganie siebie i świata w późniejszych latach. Jeśli mamy szczęście do spotykania na swojej drodze mądrych ludzi, możemy je nieco skorygować a nawet całkiem zmienić, jeśli wcześniejsze przekonania były dla nas niekorzystne, szczególnie jeśli problemem jest niska samoocena.

Jednak najczęściej jest tak, że mają one poniekąd charakter samospełniającej się przepowiedni. Codziennie mamy doświadczenia, które nas jedynie przekonują o słuszności wiary w swoje poglądy i w trakcie rozmowy będziemy upierali się co do swoich przekonań, podając dużo różnych przykładów z życia.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż ktoś, kto wierzy, że świat jest zły, będzie jedynie dopatrywał się sytuacji, które będą tego przykładem. Jego umysł ukierunkowany jest jedynie na dostrzeganie takich sytuacji, które będą jedynie dowodem na to, że świat jest miejscem, w którym panuje zło, niesprawiedliwość, nieszczęście i rozczarowanie, w którym ludzie są podli i nieżyczliwi, a przy tym wszystkim jego niska samoocena wspiera go w tym zadaniu.
Jego „radar” odbiera tylko takie „sygnały”.
Inaczej jest w przypadku osoby mającej przekonania o tym, jak świat jest cudowny i atrakcyjny. Ludzie tacy odkrywają w ciągu każdego dnia sytuacje, które utwierdzają ich w przekonaniu, że ten sam świat jest wypełniony okazjami, śmiechem, satysfakcją i życzliwością.
Najważniejsze jednak są przekonania na swój własny temat, ponieważ twoja, wcześniej ukształtowana przez okres dzieciństwa, koncepcja siebie towarzyszy ci cały czas i wpływa na twoją ocenę wszystkiego, czego doświadczasz. Jeśli niska samoocena jest wzmacniania przez cały okres dzieciństwa i wierzysz w to, że jesteś głupi i niedość dobry, twoje życie jest ubogie w dobre doświadczenia. One po prostu cię omijają. Jeśli jednak masz przekonanie o swojej wartości i uważasz, że jesteś miły i inteligentny, ta wiara jest twoim motorem życiowym i wspiera cię nawet wtedy, gdy życiowe sytuacje są trudne.
Ważne w koncepcji siebie jest to co o sobie myślisz, ale przede wszystkim jak o sobie myślisz. Masz różne doświadczenia życiowe, więc i wspomnienia, które tworzą obraz samego siebie i istotne jest to, jak nimi zarządzasz – jak je organizujesz i interpretujesz. To inaczej twoje myśli. Jakie masz na ogół myśli o sobie?

Czy niska samoocena towarzyszyła ci całe życie?
Czy pierwsze słowa o sobie w twojej głowie będą pozytywne czy negatywne?
Zatrzymaj się teraz i je wypisz – co pierwsze przychodzi ci do głowy? Jak byś siebie opisał, jak siebie widzisz, co odczuwasz? Bardzo ważne pytanie – JAK TO JEST BYĆ TOBĄ?
Podczas sesji głębiej poruszamy tę kwestię, ale jeśli chcesz pracować sam w domu, to jest dobry wstęp do zmiany swojej samooceny. Następna lektura będzie wskazówką do dalszej pracy.

Jeśli odważysz się na zmianę zapraszam.
Aleksandra Wasążnik