Niska Samoocena Cz. 2

Niska samoocena a przekonania cz. 2

Twoja samoocena odgrywa kluczową rolę w twoim życiu. Niska samoocena cię osłabia, wysoka wzmacnia. Tak więc, to, co osiągasz, zawdzięczasz jedynie temu, co o sobie myślisz. Czy wykonałeś zadanie z poprzedniego artykułu? Super! Możesz być z siebie dumny, bo tak, jak ważne jest dla ciebie twoje dalsze życie, tak też poważnie podszedłeś do tego ćwiczenia. Czy twoja niska samoocena drgnęła, a czy wysoka samoocena się wzmocniła?

Jak już miałeś okazję się przekonać, gdy myślisz o sobie, dokonujesz selekcji wszelkich doświadczeń z twojego życia. Masz ich wiele. Ważne jest jednak to w jaki sposób je organizujesz, jak o nich myślisz. Wybierając się w podróż pakujesz walizkę zabierając najważniejsze rzeczy takie, które będą twoim zdaniem najbardziej potrzebne. Czy dokonane wybory były dobre, okaże się na miejscu – co zabierzesz ze sobą – albo się przyda albo nie. To samo dotyczy koncepcji siebie, gdy ją tworzysz dobierasz odpowiednie doświadczenia. Od ciebie zależy czy dokonasz dobrych wyborów, tych, które najbardziej ci posłużą czy też nie.

Nie ma możliwości, żeby wziąć pod uwagę wszystkie wspomnienia – zawsze myślisz o jakiś wybranych. Jeśli uważasz się za osobę dobrą, przyjazną innym, przychodzą ci do głowy takie sytuacje, w których wykazywałeś się cechami osoby miłej dla innych. Jeśli postrzegasz się za osobę inteligentną, będziesz pamietać sytuacje, w których ta cecha najbardziej się ujawniała. Jeśli jednak myślisz o sobie inaczej, przywołasz takie wspomnienia, w których będziesz widział w sobie same wady. Każdy z nas mógłby znaleźć w pamięci doświadczenia bycia głupcem, jednak nie każdy tak o sobie myśli. Dobra wiadomość – niska samoocena może ulec zmianie, u każdego! Masz dostęp do wszelkich swoich wspomnień i ty możesz zmienić postrzeganie siebie, wybierając te, które najbardziej cię wzmocnią, ujawnią twoje najlepsze cechy.

A teraz kolejny krok – jeśli odzywa się w tobie niska samoocena i silne przekonania o tym, że jesteś mało wartościową osobą – jakie przywołujesz doświadczenia? Jakie cechy widzisz, jak to odczuwasz? Wypisz teraz to, co przychodzi ci do głowy.

Masz to? Dobrze. Dużo tego jest?

A teraz pomyśl o sytuacjach, w których ujawniały się te dobre cechy, silna osobowość, zadowolenie, duma. Wypisz je wszystkie, od najmłodszych lat. Jakie cechy to były? Jeśli jest tego mało, pomyśl dobrze, poszperaj w pamięci, z pewnością jeszcze coś się pojawi.

Masz to? Super!

Co widzisz? Masz dwie listy. Może ta druga jest krótsza, ale to nic. Teraz widzisz, że masz w sobie te dobre i silne strony swojej osobowości. Skupiaj się na tych dobrych cechach, których teraz najbardziej potrzebujesz. Codziennie staraj się pozyskać takie doświadczenia, które przyczynią się do dopisania kolejnych punktów do drugiej listy.

Odpowiedz sobie szczerze, czy chcesz ją uzupełniać, jak bardzo tego chcesz?

Tylko od ciebie zależy jak szybko zmienisz postrzeganie siebie. Jeśli potrzebujesz wsparcia zapraszam do indywidualnej pracy i czasu wyłącznie dla ciebie, na zmianę twojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *