Podstawy Komunikacji

Podstawy komunikacji

Każdy z nas jest inny. Między kobietą a mężczyzną istnieje różnica nie tylko w budowie ciała, ale też mózgu. Dzięki temu uczymy się od siebie, rozwijamy swoje umiejętności i weryfikujemy poglądy. Łatwiej jest nam komunikować się z tą samą płcią, nieco trudniej znaleźć pełne zrozumienie podczas konfrontacji obu płci.

W ciągu jednego dnia kobieta wysyła ok. 20 tys. sygnałów werbalnych i niewerbalnych, mężczyzna jedynie 7 tys. Ta różnica wynika z faktu, że mężczyzna nakierowany jest na konkretne informacje i zwięzłe wypowiedzi, kobieta zaś potrzebuje więcej słów i gestów, by wyrazić swoje myśli i uczucia.

Jednak bez względu na to, z kim prowadzimy rozmowę, ważne są pewne zasady, dzięki którym łatwiej nam będzie nawiązać dobry kontakt. Absolutną podstawą jest aktywne słuchanie, co charakteryzuje się m.in. naszym skupieniem na treści wypowiedzi rozmówcy, zauważanie sygnałów płynących z jego ciała, mimiki twarzy czy ruchów gałek ocznych. Ważne jest też wykorzystywanie narzędzia jakim jest parafraza, która pozwala nam upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy czyjąś wypowiedź. Dzięki niej nasz rozmówca wie, że jest uważnie słuchany. Możemy również zadawać dodatkowe pytania, a otrzymane odpowiedzi przybliżą nas do poznania właściwych opinii czy zamiarów partnera rozmowy. To wszystko powinno być powiązane z poczuciem, że jesteśmy obecni ciałem i umysłem, tu i teraz. Każde fałszywe zachowanie z naszej strony zostanie szybko zauważone i trudno nam będzie ponownie odzyskać zaufanie rozmówcy.

Kolejną istotną rzeczą jest nasza mowa ciała. Ma ona ogromne znaczenie, bo zwracając na nią uwagę, dbamy o to, by zachować spójność w treści i odczuciach wobec rozmówcy. Dla naszego partnera odgrywa również ważną rolę, bo nasz przekaz, nasza uwaga skierowana na niego odbierana jest wówczas pozytywnie, bez cienia wątpliwości w prawdziwość naszych dobrych intencji. Dlatego podczas rozmowy należy zwróć uwagę, jaką przyjmujemy pozycję, jak poruszamy głową, w którym kierunku podąża nasz wzrok. Kontakt wzrokowy i to, ile czasu patrzymy w oczy rozmówcy, stanowi potwierdzenie dla niego, że chcemy poświęcić mu swoją uwagę. Odpowiednia pozycja naszego ciała, ułożenie rąk czy nóg, skierowanie głowy – to wszystko stanowi podświadomy sygnał wysyłany przez nasz umysł, jak bardzo zainteresowani jesteśmy treścią wypowiedzi i jej autorem.

Jeśli zależy nam budowaniu dobrej relacji, powyższe zachowanie ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy chcemy, żeby rozmówca czuł się dobrze w naszym towarzystwie. Dotyczy to zarówno kontaktów zawodowych, jak też prywatnych.

Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na ten temat, zapraszam na spotkanie – szybko zobaczysz i odczujesz, jak łatwo osiągasz doskonałe wyniki w budowaniu pozytywnych relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *