Potega Testosteronu

Potęga testosteronu

Kiedy mężczyzna stawia sobie wyzwania, np. chce zdobyć kobietę, wydziela się testosteron. Hormon ten decyduje o dominacji, sile fizycznej i psychicznej, owłosieniu, tembrze głosu, zapachu, aktywności seksualnej, asertywności i kreatywności. Mężczyzna wydziela go 20-30 razy więcej niż kobieta. Gdy w życiu mężczyzny pojawia się stagnacja i rutyna, poziom testosteronu spada. Szuka więc kolejnych wyzwań (np. w pracy), by udowodnić swą dominację i męskość. W przypadku ciągłego stresu dochodzi do spadku testosteronu i następuje wycofanie, rozdrażnienie, depresja.

Początek związku to dla mężczyzny czas pozytywnych emocji i chęć zadowolenia partnerki, co  powoduje wzrost poczucia wartości i – oczywiście – testosteronu. Jeśli mężczyzna nie widzi skutków swoich starań, poziom testosteronu spada, a nastrój się pogarsza. Dlatego w naturalny sposób szuka okazji i wyzwań stymulujących jego wydzielanie, do czego można zaliczyć: wyznaczanie celów/projektów, rozwiązywanie problemów, ryzyko/niebezpieczeństwo, rywalizacja/dominacja, sukces/skuteczność, pieniądze, władza.

Z upływem dnia poziom testosteronu spada. Kiedy mężczyzna wraca do domu, potrzebuje odpoczynku, by odbudować jego poziom (drzemka, gazeta, telewizja). Jeśli tego zabraknie, stres dalej będzie ten poziom obniżał. Mężczyzna stanie się opryskliwy, rozdrażniony lub bierny. Tego kobiety na ogół nie wiedzą i często odczytują jako lenistwo, brak uczuć i zainteresowania jej osobą. Jednak jak widać, to wpływ hormonów i odpowiednich relacji w związku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *