Samoocena A Umysł Cz1

Samoocena a umysł cz. 1

Poczucie własnej wartości jest podstawowym elementem naszego prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Ma ono wpływ na siłę, z jaką prezentujemy swoje poglądy, jak walczymy o swoje prawo do szczęścia i samorealizacji. Dzięki wysokiej samoocenie jesteśmy zdolni przezwyciężać codzienne trudności, doceniać innych ludzi i osiągać sukcesy w życiu.

Na naszą samoocenę wpływają czynniki wewnętrzne, takie jak: przekazane nam wartości, przejęte przekonania, wzorce czy doświadczenia, oraz zewnętrzne, czyli środowisko, w jakim dorastamy, rozwijamy swoje umiejętności budowania relacji i wyrażania siebie.

Niska samoocena przejawia się w poczuciu winy, wyraźnym braku samoakceptacji, chaotycznych wypowiedziach, wycofaniu, nieśmiałości, lęku przed czymś nowym, wrogością wobec innych, niewłaściwym buntem czy nadmierną uległością. Wysoka samoocena charakteryzuje się elastycznością w postępowaniu, otwarciem na nowości, zdolnością radzenia sobie ze zmianami, życzliwością i chęcią współpracy, kreatywnością, spójnością i śmiałością w wypowiedziach.

Podstawą wysokiej samooceny jest wiara we własny umysł, w to, że nasze pomysły na rozwiązanie jakiegoś problemu są dobre. Jesteśmy wówczas bardziej wytrwali w pokonywaniu trudności. Mając niską samoocenę, nie wierzymy, że coś nam się uda, nie ufamy naszym pomysłom, jesteśmy mniej świadomi i bardziej bierni w działaniach. To powoduje większe rozczarowanie osiąganymi rezultatami, a co za tym idzie, zmniejsza wiarę we własne siły. Badania wykazały, że osoby z wyższym poczuciem wartości są bardziej wytrwałe podczas realizacji zadań, niż osoby z niską samooceną.

Zauważ, że wysoka samoocena sprawia, że stawiamy sobie ambitne cele, niska – szukamy bezpieczeństwa i wygody, wysoka – jesteśmy gotowi na wyzwania i radzimy sobie z trudnościami, niska – szybko się poddajemy i czujemy się bezradni, wysoka – realizujemy swoje ambicje, bo wierzymy, że możemy sięgnąć po coś ciekawego, niska – mamy mniejsze aspiracje i tym samym mniejsze sukcesy.

Dlatego zastanów się, kto z Twoich znajomych osiąga sukcesy i mówi o tym. Przemyśl, w jaki sposób możesz częściej się z tą osobą spotykać, rozmawiać. Zapytaj wprost, co robi, by realizować swoje plany, w jaki konkretnie sposób działa. Słuchaj uważnie i wykorzystuj wszystko, co pomoże Ci zrobić krok do przodu, bardziej się zmotywować.

Samoocena i jej wzmacnianie to obszerny temat, dlatego zachęcam Cię do dalszej lektury. Kolejna część już niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *