Samoocena A Umysł Cz1

Samoocena a umysł cz. 2

W pierwszej części dotyczącej wpływu samooceny na nasze życie napisałam, że od niej m.in. zależy, jak bardzo wierzymy w nasze prawo do bycia szczęśliwym. Jeśli ufamy swojemu umysłowi, potrafimy bronić swoich celów i dążymy do ich realizacji. Osoba z wysoką samooceną posiada większą wiarę w swoje przekonania, ma większą potrzebę ekspresji i komunikowania się. Wierzy, że jej myśli i poglądy są wartościowe, więc chce się nimi podzielić. Przy niskiej samoocenie komunikacja jest mało przejrzysta, niejasna i chaotyczna, bo przebija niepewność co do słuszności własnych myśli i uczuć, pojawiają się obawy przed oceną innych, ich reakcją.

Jeśli mamy wysoką samoocenę, to bez trudności okazujemy szacunek i życzliwość wobec drugiej osoby, chęć współpracy czy wysłuchania. Nie stanowi ona przecież dla nas zagrożenia, więc nie ogranicza naszego zachowania czy odczuć. Z wiarą też podchodzimy do faktu, że zasługujemy na miłość, dlatego łatwiej jest nam obdarzać nią innych i okazywać to. Jest to dla nas coś naturalnego, czym możemy się dzielić. Szanujemy siebie i tym łatwiej jest nam okazywać szacunek wobec innych. W innym przypadku możemy okazywać jedynie swoje niezaspokojone potrzeby, kompleksy i nierozwiązane problemy. Osoba charakteryzująca się niską samooceną ma problem z akceptacją siebie, więc trudno jej uwierzyć, że inni ludzie mogą ją akceptować, a tym bardziej kochać. Takie osoby często nie dostrzegają próby okazania miłości przez drugą osobę, bo nie jest to zgodne z postrzeganiem siebie – „przecież nikt nie może szanować i kochać takiej osoby, jaką ja jestem”. Podobnie ma się sytuacja w życiu zawodowym. Jeśli ktoś sam siebie nie szanuje, nie oczekuje traktowania z poszanowaniem jego przestrzeni, praw i uczuć. Jeśli nie wierzy w skuteczność swoich pomysłów i działań, to usidla swoją inteligencję. Akceptuje i niemal z pełnym zrozumieniem przyjmuje brak doceniania jego wysiłków przez przełożonych. Jednocześnie niska samoocena powoduje, że nie jesteśmy w stanie przychylnie spojrzeć na propozycje i działania współpracowników. Ujmowanie wartości innym jest sposobem na obronę przed przyznaniem się do własnych słabości, mniejszych umiejętności czy wiedzy. Nasze myśli krążą głównie wokół problemów, sporów i niezaspokojonych ambicji.

Dlatego warto skupić się na pozytywnych myślach. Sami tworzymy własne myśli, więc w każdej chwili możemy je zmienić. Tylko od Ciebie zależy, co o sobie myślisz, na czym się skupisz. Niska samoocena, wynikająca z wrogich myśli o nas samych, powoduje, że dobre zdarzenia stoją w konflikcie z przekonaniem o tym, co jest dla nas dobre. Tkwiąc w tym, ograniczamy szanse na korzystną pracę naszego umysłu. Jeśli wątpimy w jego siłę, pomijamy jego dobre pomysły.

Uwierz w swój umysł, pozwól mu działać! Skup się na tym, co dobre w Twoim życiu, doceń to, co już posiadasz, obserwuj ludzi, którzy osiągają sukcesy.

Istnieje teoria, że najlepiej czujemy się z takimi osobami, które mają podobne poczucie wartości do naszego. Dlatego rozejrzyj się i zacznij otaczać się osobami, które wykazują cechy wysokiej samooceny. Będą dla Ciebie dobrym wzorem i inspiracją do zmiany. Naśladuj ich w obszarach, w których już teraz potrzebujesz zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *