Techniki NLP – Skąd Ta Skuteczność1

Techniki NLP – skąd ta skuteczność (cz. 1)

Programowanie neurolingwistyczne jest bardzo skuteczne ze względu na jego praktyczny charakter. Nadrzędnym jego celem jest osiąganie pożądanych wyników w krótkim czasie w bardzo różnych dziedzinach życia, takich jak pokonywanie problemów osobistych czy osiąganie sukcesów zawodowych. NLP jest zbiorem różnych naukowych teorii i narzędzi terapeutycznych, które w bardzo korzystny sposób pozwalają wpłynąć na zmianę postrzegania świata i samego siebie.

Wykorzystując teorię systemów, NLP w praktyczny sposób analizuje wzajemny wpływ tzw. systemów jakimi są np. rodzina, środowisko czy człowiek w swojej złożoności. Ważne jest bowiem, jak poszczególne części człowieka funkcjonują i współdziałają ze sobą, i jaki to ma wpływ na jego samorealizację.

Psychologia poznawcza miała również duży wpływ na skuteczność NLP, które kładzie nacisk na badanie schematów myślenia dysfunkcyjnego, jak i tego pozytywnego, uważając, że każdy ma w sobie określone powtarzalne ścieżki podejmowania decyzji i zachowania. Psychologia poznawcza i NLP wychodzą z założenia, że istnieje możliwość wpłynięcia na zmianę tych ścieżek, jeśli ma to być  korzystne dla danej osoby. Różnica jednak polega na tym, że NLP wprowadza doświadczanie podświadome. Nasze życiowe założenia i przekonania wpływają na wyniki, które osiągamy na co dzień, i w głównej mierze są często działaniami podświadomymi. Dlatego praca z wykorzystaniem narzędzi NLP daje tak doskonałe rezultaty, bo komunikujemy się z naszymi głęboko skrywanymi potrzebami, informacjami, do których w świadomym umyśle dostęp jest utrudniony.

Techniki NLP, którymi dysponuje, są jednymi z najskuteczniejszych, jakie kiedykolwiek opracowano, by pomóc ludziom dokonywać zmian w sposobie myślenia i oceny własnego życia. Wykorzystując jedno ze swoich narzędzi, NLP osiąga niesamowicie dobre wyniki w leczeniu fobii. To samo narzędzie okazało się też skuteczne w terapii lęków i depresji związanych z fobiami. Kolejnym skutecznym narzędziem jest tzw. kotwiczenie, które pomaga wywołać pożądany stan emocjonalny w dowolnej chwili, jak np. przezwyciężenie lęku w stresującej nas sytuacji. Bardzo dobre wyniki obserwuje się w wykorzystaniu tzw. modelowania, czyli środka, który pozwala uruchomić zachowania zasobne w celu osiągnięcia korzystnych wyników.

Istnieje wiele przykładów wyleczenia alergii, usunięcia ograniczających przekonań, pozbywania się niechcianych nawyków, pomocy w kojeniu traum, zmian w postrzeganiu świata, które przekładało się w praktyce na osiąganie wyznaczonych celów.

Właśnie NLP głównie skupia się na osiąganiu wyników, w szybki i skuteczny sposób pozwala przejść przez drogę korzystnej zmiany. Jest mnóstwo przykładów tego, jak stosowanie technik NLP całkowicie zmieniło czyjeś życie. Jestem tego świadkiem za każdym razem, kiedy przez jakiś czas z kimś pracuję nad jego wewnętrzną zmianą. Dalszy opis, dlaczego narzędzia NLP są bardzo skuteczne – w kolejnej publikacji. Zapraszam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *