Twoje poczucie wartości – odkryj swoje piękno

Jeśli czytałaś moje poprzednie artykuły m. in. jak kształtować samoocenę i poczucie wartości, to już wiesz, że sama możesz zmienić myślenie o sobie – nikt inny tego nie zrobi, tylko ty. Jeśli będziesz chciała uwierzyć w to, że jesteś pełna wad, a twoje życie jest beznadziejne, to właściwie cały świat będzie cię w tym utwierdzał (patrz – samospełniająca się przepowiednia). Mam nadzieję, że pamiętasz z wcześniejszych moich artykułów, że proces krytykowania siebie trwał latami i dał takie rezultaty, jakie obecnie masz. Twój sposób mówienia i myślenia tworzyłaś latami i jeśli nie jesteś zadowolona ze swoich osiągnięć, to czas to zmienić.

Pomyśl ile razy i jak bardzo zarzucasz sobie różne niedoskonałości jak nadwaga, brak energii do ćwiczeń, krzywy nos, okrągła buzia, brzydka cera, grube nogi, brak awansu itd. Cofnij się w czasie i przypomnij sobie co myślałaś o sobie jak byłaś dzieckiem – zapewne w ogóle nie zaprzątałaś sobie myśli tym jak wyglądasz, co robisz, tylko śmiało domagałaś się o swoje – to domena dziecka. Z upływem czasu, słuchając dorosłych nauczyłaś się krytyki, uprzedzeń i wymagań. Z biegiem czasu okazało się, że … nie jesteś doskonała! Tylko pytanie – według kogo, według jakiej miarki i czy jest to absolutnie uzasadnione? Każdy z nas ma kompleksy, jednak większość z nas nie pozwala by one wpłynęły na każdy aspekt naszego życia. Pomocą jest Akceptacja siebie!

 

Pomyśl teraz, ile razy myślisz o sobie dobrze, ile razy sama siebie chwalisz. Z pewnością za rzadko!

Weź kartkę papieru, stań przed lustrem, spokojnie popatrz na siebie i znajdź wszystko to, co jest ładne, dobre, interesujące itd. Znajdź coś, co cię wyróżnia. Przy okazji to będzie test czy bez specjalnego wysiłku potrafisz znaleźć coś dobrego w sobie. Jeśli masz tego mało, to znajduj „na siłę”, tak, staraj się wyszukać najwięcej ile zdołasz. Jeśli nadal masz problem, zmień taktykę. Teraz wyobraź sobie, że jesteś twoją przyjaciółką – jest ci życzliwa – jak ona patrzy na ciebie? Popatrz uważnie, co pięknego w tobie widzi, co by wymieniła jako coś niepowtarzalnego, oryginalnego, coś, co przyciąga wzrok, czyjąś uwagę: ładny uśmiech, dobry zgryz, gęste brwi… Wypisz to. Jeśli nawet lista jest trochę krótka, to nic. Każdego dnia, za każdym razem jak będziesz patrzeć w lustro, zauważaj swoje zalety. Z odwagą doceniaj je! Zauważysz, że z każdym dniem twoja ocena samej siebie się zmieni, będzie bardziej pozytywna. Twoja akceptacja siebie wzrośnie.

Za parę dni wykonaj to ćwiczenie ponownie, z pewnością lista się wydłuży, a twoje poczucie wartości wzrośnie. Jeśli trudno ci w to uwierzyć, spróbuj, co tracisz? A może zyskasz…???

Zachęcam cię do zmiany, do pełnej akceptacji siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *