10976404 - Human Brain Disease And Intelligence Puzzle With A Blue Glowing Maze And Labyrinth In The Shape Of A Human Head As A Symbol Of The Complexity Of Brain Thinking As A Challenging Problem To Solve By Medical Doctors.

Wzorzec myślenia

W jednym z moich artykułów napisałam, że podstawowym ograniczeniem, jakie może mieć silny wpływ na twoją samoocenę, jest twój umysł. Wszystko, co o sobie myślisz, jest wytworem twojego umysłu. Dobra wiadomość jest taka, że nikt poza tobą nie ma nad nim władzy!!! Ty jesteś twórcą swoich myśli, nikt inny!

To, co sądzisz o sobie, staje się dla ciebie jedyną prawdą, którą utrwalasz przez całe życie. Jeśli źle o sobie myślisz, jak zatem inni mogą myśleć o tobie, że jesteś super?! Jeśli ty nie wierzysz w siebie, to jak jak inni mogą myśleć, że jesteś wartościową osobą?! Jeśli brakuje ci szacunku wobec siebie, to jak inni mają cię szanować?! Uwierz, że to, co sądzisz o sobie, inne osoby dostrzegają! Pielęgnując o sobie złe myśli, utrwalamy pewien wzorzec. Często bywa, że jesteśmy przepełnieni niechęcią do siebie i poczuciem winy. Im większe jest nasilenie tych niepozytywnych uczuć, tym gorzej wiedzie nam się w życiu. Nasze negatywne przekonania przyciągają ludzi i sytuacje, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. To zamknięte koło. Pomyśl, jaki masz w sobie mechanizm myślenia o sobie i o innych. Jeśli twój wewnętrzny głos formułuje twierdzenia typu „Nikt mnie nie lubi, mnie zawsze coś takiego się zdarza, ciągle mnie krytykuje…” – to jest twój wzorzec. Właśnie nim wywołujesz takie a nie inne reakcje, przyciągasz do siebie pewne zdarzenia czy określony typ ludzi. Jeśli zmienisz swój wzorzec myślenia o sobie i innych, uwaga pewnych osób zostanie skierowana na kogoś innego. Ty przestaniesz wzbudzać ich zainteresowanie.

Zauważ, że jeśli będziesz żyć w przekonaniu, że jesteś bezbronną ofiarą i całe twoje życie jest pasmem niepowodzeń, to nawet wszechświat będzie cię w tym utwierdzał – wywołasz tzw. samospełniającą się przepowiednię. Ważne jest uwolnienie się od tych negatywnych wyobrażeń i przekonań, które nie przynoszą nic dobrego.

Dobrą drogą do tego jest wybaczenie sobie i innym. Jeśli nawet nie jesteś gotowy, to sam fakt, że chcesz, już jest sukcesem. Z pewnością jest to trudne, ale popracuj nad tym. Zacznij dostrzegać to, co w tobie jest dobre, wartościowe i akceptuj się takim, jakim jesteś.

Teraz wypisz wszystko, co przychodzi ci do głowy, co cenisz u innych.

Masz to? Super!

Na stworzonej liście zaznacz to, co możesz przypisać sobie. Zauważ, ile pozytywnych cech posiadasz! Oceniasz je, jako pożądane, cenne, wartościowe. Masz je!

A teraz odnajdź w swojej pamięci po 3 zdarzenia, które są dowodem tych cech czy umiejętności.

I co? Czy już teraz masz podstawy do tego, by zmienić swój wzorzec myślenia o sobie?

Czy odważysz się, żeby to zrobić? Co tracisz? W najgorszym przypadku nic się nie zmieni, bo jeśli coś źle idzie możesz:

załamać ręce,
zadzwonić do przyjaciela, by się wyżalić,
zagłodzić kota, by nie cierpieć w samotności :)
lub zakasać rękawy i wziąć się do pracy.

Decyzja należy do ciebie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *